HPV – Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı ve HPV Tiplemesi

Her 2 Dakikada bir kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. HPV’nin (Human Papilloma Virüsü) neden olduğu rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlar arasında meme kanserinden sonra en sık görülen 2. kanser türüdür.

Rahim ağzı kanseri rahim ağzı anormal hücre çoğalmasıdır. Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümü Human Papillomavirüs (HPV) adı verilen bir virüsün belirli tiplerinden kaynaklanır.

Rahim ağzı kanserini erken tespit edebilmek için rahim ağzındaki hücrelerin incelenmesine Smear denir. Bu muayeneye ideal başlama yaşı 25’tir ve her yıl yapılmalıdır. Smear sonucunda şüpheli bir lezyon gözlenirse, alınan Smear materyali üzerinde HPV tiplemesi yapılarak yüksek riskli HPV virüsü olup olmadığına bakılır, yüksek riskli virüs olması durumunda daha ileri tetkikler istenir ve rahim ağzı kanseri riski ölçülerek gerekli tedaviye başlanır.

HPV farketmeden bulaşabilir. Çoğunlukla cinsel ilişki ile bulaşmasına rağmen, temas da yeterli olabilir. Prezervatif HPV’ye karşı tam koruma sağlamaz. HPV rahim ağzı kanserinin dışında genital siğillere, kanser öncesi oluşumlara, vulva ve vajina kanserine neden olabilir. Ne yazık ki, rahim ağzı kanseri ileri evreye ulaşıncaya kadar herhangi bir belirti göstermeyebilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) güncel olarak tüm dünyada 2 milyondan fazla kadında rahim ağzı kanseri olduğunu tahmin etmektedir. Her yıl 490,000 yeni rahim ağzı kanseri olgusuna tanı koyulur. Bu, günde 1.300’den fazla yeni olgu demektir. Rahim ağzı kanseri tedavi edilse dahi doğurganlığı engelleyebilir.

Rahim ağzı kanseri’ne neden olan HPV’ye karşı aşı ile korunmak mümkün… Rahim ağzı kanseri aşısı olarak bilinen HPV aşıları, HPV ile ilgili hastalıkların önemli bir bölümüne karşı daha bu hastalıklar oluşmadan büyük oranda koruma sağlar. HPV aşıları güvenlidir, canlı virüs içermezler, bu nedenle hastalığa neden olması mümkün değildir. HPV aşıları Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere Türkiye ve dünyada önde gelen birçok kurum tarafından önerilmektedir. Aşılar 9 yaşından itibaren kızlara ve her yaştan kadınlara, 3 doz olarak, 6 aylık süre içinde koldan uygulanmaktadır.

Dünyadaki milyonlarca kadın gibi geç olmadan siz de aşılanın…