Kadın Hastalıkları

KADIN HASTALIKLARI (JİNEKOLOJİ) TANI, TEDAVİ VE AMELİYATLAR

KADIN ÜREME ORGANLARI -ANATOMİ

İnsan vücudu hücrelerden oluşur. Hücreler dokuları, dokular organları, organlar sistemleri ve sistemler de vücudu meydana getirir….

Jinekolojik Muayene

Herhangi bir şikayeti olsun ya da olmasın cinsel yönden aktif olan her kadının yılda bir defa muayene olması son derece önemlidir.Düzenli jinekolojik muayene kadın sağlığının vazgeçilmez bir ögesidir. Bu sayede kanser dahil pekçok hastalık erken….

 Smear Testi

Dünyada en fazla ölüme neden olan hastalıklar arasında kanser çeşitleri ikinci sırayı alıyor. Yapılan araştırmalara göre kanser çeşitleri arasında artış gösteren türlerin başında jinekolojik kanserler geliyor……

 Rahim Ağzı Kanseri Aşısı ve HPV Tiplemesi

Her 2 Dakikada Bir Kadın Rahim Ağzı Kanseri Nedeniyle Hayatını Kaybetmektedir… HPV’nin (Human Papilloma Virüsü) neden olduğu rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlar arasında meme kanserinden sonra en sık görülen 2. kanser türüdür……

Adet düzensizlikleri…

Norma adet düzeni nedir?
Bir adetin başlangıcından diğer adetin başlangıcına kadar geçen süre (1 siklus) 21-35 gün arasında olmalıdır. Kanama süresi 2-7 gün olması normaldir. Ortalama kan kaybı ise bir adet döneminde 35-40 ml civarındadır. Bu da genellikle günde 3-5 pet eder. Genellikle 80 ml’nin üzerindeki kanamalar fazla olarak değerlendirilir….

Vulvo-Vajinal Akıntı ve Enfeksiyon Hastalıkları (Vajinit)

Hemen hemen her yaşta kadında görülebilen vajinitin en önemli belirtileri şiddetli kaşıntı, akıntı, kötü koku, cinsel ilişki sırasında ve bazen idrar yaparken ağrıdır….

Cinsel Yoldan Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için mutlaka önlem alınması gerekiyor. Çünkü cinsel yolla bulaşan hastalıklar kadınlarda kalıcı ve geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabiliyor……

Myom

Uterusun kas hücrelerinden köken alan iyi huylu tümörler myom olarak adlandırılır. Myomlar kadın üreme sisteminde en sık karşılaşılan tümörlerdir….

Yumurtalık -Over Kisti

Yumurtalık organı doku olarak çok değişik türde hücreleri bünyesinde barındırır. Kişinin embryonik döneminden başlayarak var olan ve değişim gösteren hücrelerde dahil olmak üzere birçok hormonun etkisi altında olan hücre türleri, yumurtalıkları diğer orga….

Endometriozis

Endometriozis en çok görülen kısırlık nedenlerinden biridir. Genellikle belirtisi olmadığından ancak uzun süre çocuk sahibi olunmadığında teşhis edilir…..

Doğum Kontrol Yöntemleri-Aile planlaması

En iyi ya da en uygun doğum kontrol yöntemi nedir sorusu cevabı kolay olmayan bir sorudur. Çünkü her yöntem her kişiye uygun olmayabilir….

Laparoskopi ve Single Port (Tek Kesi) Laparoskopi

Laparoskopi genel anestezi altında yapılan ve göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan bir ameliyattır……

Histeroskopi

Histeroskopi yöntemi rahim içi dokusunu (endometrium) incelemeye yarayan endoskopik bir yöntemdir ve bu yöntemle uterusun içini ilgilendiren anormallikler tespit edilebildiği gibi rahim içi dokusundan parça almak veya küçük patolojilerin……

Menopoz

Menopoz, kelime anlamı olarak son olarak görülen adet kanamasını ifade eder. Görülen bir adet kanamasından itibaren bir yıl süreyle adet görülmemesi halinde görülen o bir yıl önceki adet son adet kanaması olarak kabul edilir…..

Lazerle Vajina Daraltma ve Yenileme: Laser yöntemi

Hamilelik, normal doğum, yaş, kilo gibi nedenler vajina kaslarında gevşemeye yol açabilir. Artık vajina estetiğinde yepyeni bir tedavi yöntemi var: ‘Lazerle Vajina Daraltma’:…..

Kemik Dansitometresi (Kemik Yoğunluğu Ölçümü)

Kemik Dansitometresi kemik yoğunluğu ölçümüdür. Başka bir deyişle kemiğin kırılganlık riskini belirleyen ölçüm yöntemidir. Cihaz düşük dozda X ışını ve bilgisayar kullanarak kemik yoğunluğu ölçümü yapmaktadır. 20-45 yaş arası kadın ve erkekler mutlaka bir….

Menopoz Check-Up Programı

İnsan ömrünün uzaması ile birlikte, bir kadın ömrünün yaklaşık 1/3’ünü menopoz sonrasında geçirmektedir. Östrojen hormonu kadını ciddi sağlık sorunlarından koruyan önemli bir hormondur…..

İnkontinans (İdrar Kaçırma) ve Lazerle Tedavisi

Böbreklerden süzülen idrarın dışarı atılıncaya kadar biriktirildiği organ olan mesane ve idrarı mesaneden dış dünyaya taşıyan ürethra, pelvis boşluğu içinde bulunur….

Jinekolojik Chech-Up

Yılda bir defa yapılması önerilmektedir….

Genital Estetik ….

Günümüzde insanlar, her açıdan dış görünümlerine ve güzelliklerine önem vermekte ve her zaman için kendilerini daha mutlu ve rahat hissedebilecekleri işlemlerden kaçınmamaktadırlar.

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen genital estetiğin yapılmasındaki ana amaç, sıklıkla normal doğum sonrası vajina bölgesinde meydana gelen kalıcı esnemeler….

Vajinusmus…

Vajina girişini çevreleyen kasların istemdışı olarak kasılarak cinsel birleşmenin acılı olması ya da birleşmenin….

Genital kanserler…

Kadın genital organ kanserinde erken tanı ile başarılı tedavi mümkün olmaktadır. Jinekolojik kanserler şu dokulardan kaynaklanabilir.

– Dış genital organ (vulva) kanserleri genellikle ileri yaş grubundaki bayanlarda görülür.Bazı virus hastalıkları veya kronik kaşıntı ile giden hastalıkların zemininde kanser gelişebilir.

– Vajina kanserleri genital bölge…..

Genital siğiller

Genital siğiller yani kondilomlar çoğunlukla cinsel temasla geçen Human Papillomavirüs’ün (HPV) belirli tiplerinden (HPV Tip 6 ve 11)