Smear

Rahim Ağzı Kanseri Teşhisinde İlk Sırayı , Yılda Bir Kez Yapılması Gereken PAP Smear Testi Alıyor.

Dünyada en fazla ölüme neden olan hastalıklar arasında kanser çeşitleri ikinci sırayı alıyor. Yapılan araştırmalara göre kanser çeşitleri arasında artış gösteren türlerin başında jinekolojik kanserler geliyor.

Rahim ağzı, rahim, yumurtalık, vajen, vulva ve tüplerde görülen kanserlerden oluşan jinekolojik kanser türleri erken teşhis edildiklerinde tedavi şansı artıyor. Bu nedenle her kadının yılda en az bir kez bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına test yaptırması öneriliyor.

Rahim ağzı kanseri nedenleri?

Rahim ağzı kanserleri türlerinin hemen hemen hepsi HPV adı verilen bir virüsün varlığından kaynaklanıyor. HPV’nin bazı tipler serviks (rahim ağzı) duvarındaki hücrelerde değişikliklere yol açabiliyor. Tedavi edilmezse, bu anormal hücreler bazen kanser hücrelerine dönüşebiliyor. Bunun dışında bir de rahim ağzı kanseri riskini artıran faktörler mevcut:

Sigara kullanımı
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (özellikle insan papillom virüs enfeksiyonu, HPV)
Erken yaşta cinsel ilişki
Kocası çok eşli kadınlar
Düşük sosyo ekonomik durum

Hastalığın belirtileri neler?

Rahim ağzı kanseri pek çok vakada hiçbir belirti göstermeyebiliyor. Bazılarında ise ancak çok ileri evrelerde belirtiler ortaya çıkıyor. Ancak başlıca belirtiler arasında şunlar sayılabilir:

Sıradışı vajinal kanamalar
Cinsel ilişkiden sonra kanamanın oluşması
Anormal vajinal akıntı
Kasık (Pelvis) ağrısı
Belirtilerden biri veya birkaçına sahipseniz en kısa zamanda bir uzmana görünmenizde yarar var.

Rahim ağzı kanseri teşhis nasıl konuyor?

Hastalığın teşhisinde ilk sırayı rutin muayeneler esnasında yapılan PAP Smear testi alıyor. PAP Smear testi burada serviks duvarındaki anormal hücrelerin servikal kanser öncüllerinin rahim ağzı kanserine dönüşmeden önce tespitinde yardımcı oluyor.

ilgili konular:

-Anormal Pap Smear sonucunda yapılacaklar

-Rahim ağzı kanser ve HPV aşısı

Bu yıl smear testinizi henüz yaptırmadıysanız randevu için hemen arayınız: 

TEL: 0232 323 45 45
GSM: 0532 111 68 72 (MTRA)