MİTRA KADIN SAĞLIĞA HOŞGELDİNİZ

BİOFEDBACK

Biofeedback Kegel egzersiz tedavi yöntemi, normal doğum sonrasında ya da yapısal nedenlerle vajende meydana gelen deformasyona bağlı olarak ortaya çıkan cinsel işlev bozukluklarında, idrar kaçırma durumlarında, hafif derecedeki rahim sarkmalarında, vulvadini (kadın genital dış bölgesi ağrısı), ağrılı ilişki (disparoni), cinsel işlev bozukluğu (vajinal gevşeklik, hissizlik vb.) ve vajinismus (ilişkiye girememe) tedavisinde kullanılır. Biofeedback Kegel egzersiz tedavi yöntemi ile idrar kaçırmanın yanı sıra ağrılı ilişki, vajinismus, cinsel fonksiyon bozukluğu (orgazm sorunu, vajinal gevşeklik, hissizlik vb.) gibi problemlerde %70-85 arasında başarı sağlamaktadır.

Biofeedback Kegel egzersiz tedavi yöntemiyle ameliyatsız, yan etkisiz bir şekilde tedavi sağlanmaktadır.

Biofeedback Kegel Egzersiz tedavisi, vajene uygulanan bir sistem aracılığıyla kadının sorunlarına göre vajen bölgesindeki kaslarının güçlendirilmesini ve bu kasların doğru ve koordineli çalışmasını sağlayan son dönem tedavi yöntemidir. Bu şekilde kadının vajen bölgesinin dış 1/3’ündeki kaslarını hissetmesi ve onları çalıştırması öğretilir. Böylece o kasların güçlenmesi ve gelişmesi sağlanır. Pelvik tabandaki destek arttığı için, o bölgenin gücü de arttırılmış olur.

Biofeedback Kegel egzersiz tedavisi bir sistem aracılığıyla yapılır. Sistem, vajinal bölgeye uygulanır ve egzersiz programı düzenlenir. Uygun vakalarda biofeedback tedaviye alınan hastaların seansları yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir. Hastanın durumuna, sorunun derecesine, hastanın seanslara katılma sıklığına ve motivasyonuna bağlı olarak tedavi 1-2 seans uygulanabildiği gibi daha fazla seans da gerekebilir. Biofeedback Kegel egzersiz tedavisi ile idrar kaçırma ve cinsel işlev bozukluğu olan uygun vakalarda ameliyatsız ve yan etkisiz bir şekilde sonuç alınmaktadır. Normal doğum yapanlarda son aylarda bebeğin ağırlığının annenin çatı bölgesindeki kas ve bağlara yüklenmesi ve normal doğumun o bölgede yaptığı deformasyon sonucu yaş ilerledikçe idrar kaçırma, vajende sarkma veya cinsel fonksiyon bozukluğu (hissizlik, vajeni bol hissetme vb.) olabilir. Lohusalık döneminden sonra Biofeedback Kegel egzersiz tedavi yöntemi ile o bölgedeki kaslar güçlendirilerek ilerleyen yıllarda yaşanabilecek sorunların önüne geçilmektedir. Cinsel fonksiyon bozukluğu (vajinal gevşeklik, hissizlik vb.) olan kadınlarda da Biofeedback Kegel egzersiz tedavi yöntemi ile ameliyata gerek kalmadan sonuç alınmaktadır. Biofeedback Kegel egzersiz tedavi yöntemi ile kadının o bölgesindeki kaslarının koordineli çalışması sağlanarak güçlendirilir ve vajinanın daralması ve kanlanması artırılır. Bu da cinsel fonksiyon bozukluğunun çözümü yolunda bir tedavi şekli olarak bize yardımcı olur.

FES ile Vajina Daraltma

Elektrik stimülasyonu pelvik taban kas kuvvetini arttırmak için etkin bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Çok düşük doz elektrik akımı ile alt pelvis kaslarına özel bir stimülatör yardımıyla yüzeysel elektrotlar kullanılarak akım verilmesidir. Elektrik stimülasyonu yöntemi olarak alçak ve orta frekanslı akımlar, düz veye kesikli galvanik stimülasyon, faradik stimülasyon, TENS ve enterferansiyel akım uygulamaları yapılabilmektedir. Doz ve süre hastaya göre ayarlanmaktadır. Bu düşük doz elektrik akımları pelvik taban kaslarını kuvvetlendirir ve sinirlerin uyarısını düzenler.

Lazer Biofeedback

Kadınlarda vajinal genişleme genital bölgede, doğum ya da pelvik taban (aşk kasları) kaslarının gevşemesine bağlı olarak ortaya çıkan bir sıkıntıdır. Genişleme ve sarkmalar nedeniyle oluşan ve cinsellikten zevk alamama, cinsel isteksizlik, boşalma-orgazm sorunlarına neden olan vajinal genişleme biofeedback cihazı ve lazer uygulamaları ile tedavi edilmektedir. Kadınlarda genital bölgenin genişlemesinin neden olduğu cinsel isteksizlik ve haz alamama sorununu gidermek için genital estetik uygulamalarına cinsel terapi seansları eklenir. Cinsel terapilerde, çiftlere güzel ilişki sanatı öğretilmektedir. Bu uygulamaları öğrenmek ve uygulamak ilerleyen yaşlarda idrar kaçırma, sarkma problemlerini de engellemektedir.

Ameliyatsız Vajina Daraltma

Kadınlarda vajinal genişleme, zor doğumlara ya da pelvik taban (aşk kasları) kaslarının kullanılmamasına, bu kasların zayıf olmasına ve gevşemesine bağlı olarak ortaya çıkar. 

Genişleme ve sarkmalar nedeniyle oluşan  cinsellikten zevk alamama, cinsel isteksizlik, boşalma-orgazm sorunlarına karşı, ameliyatsız olarak vajinal cone uygulamaları,  biofeedback cihazı ile vajina  kaslarının güçlendirilmesi ve lazer uygulamaları ile  tedavi edilebilmektedir.

Bu tedavilere ek olarak cinsel terapi uzmanları tarafından cinsel danışmanlık verilebilir. Kadın-erkek farkları ve de birlikte güzel ilişki sanatı öğretilir.

Ayrıca bu tür uygulamaları öğrenmek ve yapmak  ilerleyen yaşlarda vajinal genişleme, idrar kaçırma, sarkma problemlerini de engellemektedir.

Bu konu ile ilgili neler yapılmaktadır;

  • LAZER Uygulamaları -Ameliyatsız vajina daraltma
  • HIFU Uygulamaları- Ameliyatsız yoğunlaştırılmış USG dalgaları ile vajina daraltma
  • FES ile vajinanın aşk kaslarının güçlendirilip, geliştirilmesi ve vajina daraltma
  • BİOFEDBACK Uygulamaları ile vajinanın (aşk kaslarının) güçlendirilip geliştirilmesi ve vajina daraltma
  • VAJİNAL CONE Uygulamaları, vajinanın (aşk kaslarının)güçlendirilip geliştirilmesi ve vajina daraltma (Uzak Doğu’da ve Rusya’da çok yaygın kullanılmaktadır.)
  • KEGEL Egzersiz eğitimlerinin düzenlenmesi ve öğretilmesi

HIFU Uygulaması

Güncel geliştirilmiş HIFU tekolojisi üzerine kurulmuş en yeni vajinal daraltma uygulamasıdır. Tamamen non-invaziv ve ultrasonik bir uygulamadır. USG teknolojisi kullanılmaktadır. Vajinanın mukoza altındaki katlarda, termal hasar sayesinde vücudun kendi kolajen sentezini uyarır. Bu, güçlü bir sıkılaştırıcı etkiye sahiptir . Çünkü HIFU ultrasonik enerji ile mukoza altı ve lamina propria katlarında 3mm. ve 4.5mm. derinliklerde etki ederken, mukoza hasarı kesinlikle oluşturmadan vajinal sıkılaştırma etkisini non-invaziv olarak yapabilen tek teknolojidir. Non-Invaziv, mukoza hasarı yapmaz, anestezi gerektirmez.

VAJİNAL CONE Uygulamaları

VAJİNAL CONE Uygulamaları, vajina ve aşk kaslarının güçlendirilip geliştirilmesi ve vajina daraltma (Uzak Doğu’da ve Rusya’da çok yaygın kullanılmaktadır.)

Vajinal koni: Koniler, AŞK KASLARINI yani pelvik taban kaslarını güçlendirme kullanılır. Etki mekanizması: Pelvis taban kasında güçlü kasılmalara neden olarak pelvis kas gücünü arttırmak amaçlanır. Vajina daralmasını sağlamak. Tedavinin temeli, istemli ya da istemsiz pelvis taban kasılmalarıyla bir biofeedback duygusu oluşturma esasına dayanır. Konilerin Ağırlığı 20 gr.’dan 100 gr.’a kadar değişmektedir.

  • Tedaviye vajinada taşınabilen en hafif koni ile başlanır.
  • Koni vajinaya yerleştirilir ve koninin düşmemesi için hasta pelvis taban kasını kasar. Hasta yanlış kasını kastığı zaman koni vajinadan düşer.
  • Koni günde 3 kez 20 dk. Süreyle taşınabildiğinde ağırlığı kademeli olarak artırılır.
  • Koniler uygulandıkça aşk kasları güçlenecektir. Vajina daralacak kanlanma artacaktır. Daha mutlu ve doyumlu cinsel hayat olacaktır.