Ürojinekoloji – İdrar Kaçırma

İDRAR KAÇIRMA

İdrarı tutamama ve idrar kaçırma son yıllarda özellikle kadınlarda sosyal hayatı etkileyen sosyal fobi haline gelen önemli sorunlardan birisidir.

Tanım

İdrar kaçırma tıbbi literatürde “üriner inkontinans ( urinary incontinence)” olarak geçmektedir. Burada ürin (urine) “idrar”, üriner “idrarla ilgili”, inkontinans ise “yetmezlik” anlamına gelmektedir.
Mesane ya da diğer adları ile idrar kesesi, idrar torbası veya sidik torbası ise böbreklerden süzülerek oluşan idrarın aşağıya inen kanallar (üreter’ler) aracılığı ile depolandığı kesenin adıdır.

Genelde idrar kaçırma aşagıda tanımladığımız şekillerde kendini gösterir;

Stres inkontinans tipi;

İstemsiz bir şekilde aksırma, öksürme, ıkınma gibi durumlarda karın içi basıncının artışına bağlı olarak idrar kaçırma şikayeti,

Detristör insibilitesi;

İdrar hissi geldikten sonra “tuvalete yetiştirememe” şeklinde idrar tutamama yani “Ürge inkontinans” şikayeti, Mix tip; mix diye tanımladığımız ürge ve stress inkontinans ikisinin karışık olduğu tipdir.

Nörolojik tip;

hiç hissetmeden taşma şeklinde idrar kaçırmadır.

Üriner inkontinans “Uluslararası Kontinans Derneği” tanımına göre, objektif olarak gösterilen ve sosyal ya da hijyenik açıdan sorun oluşturan istem dışı idrar kaçırma durumudur.
Aslında üriner inkontinans kendi başına bir hastalık değil bir hastalığın belirtisidir (semptom). İdrar kaçırma sorunu bir kişinin tüm gündelik hayatını etkileyen, sosyal aktivasyonlarını kısıtlayabilen bir durumdur.

Bu hastalığın bir çok tedavi şekli bulunmaktadır. Biz pelvik kasların güçlenmesi için egzersizler (Kegel veya elektirikle uyarı şeklinde), ilaç tedavisi ve bunlarla tedavi olmaz ise cerrahi olarak ofis ortamıda da yapılabilen Nedleless Kancasız askı sistemi veya ophira min sling sistemi (http://www.promedon.com/index.php/en/urologia-uroginecologia/72) ile idrar kaçırma sorununuza çözüm buluyoruz. Ayrıca(TOT-TVT vs) tedavi yapıyoruz. Artık böyle bir şikayetinizin olduğunu unutursunuz.

Son yıllarda Operasyona gerek olmadan LAZER ile İdrar kaçırma tedavisi yapılmaktadır.

Biz kliniğimizde bir çok hastamızın bu konuyla ilgili sorunlarını çözüp tedavilerine yardımcı olduk.