MİTRA KADIN SAĞLIĞA HOŞGELDİNİZ

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon son yıllarda ağrısız,kalıcı ve güvenli bir yöntem olması nedeniyle hem kadınlar hem de erkeklerde en sık talep edilen kozmetik işlemler arasına girmiştir. Fiber optik ütüleme lazer epilasyon Adela 810++ acısız,  hızlı ve  iyi sonuç veren cihaz olarak tüm dünya ile aynı anda Mitra Lazer Klinik’te sizlerle..

Lazer Epilasyon nasıl yapılır ?

Lazer epilasyon, lazer cihazları kullanılarak tek tek tüm kıl ve kıl kümeleri lazer ışınları ile taranarak yapılır. Bu işlem, kullanılan lazer sistemine ve vücutta uygulama yapılacak bölgeye göre farklı cihaz ve farklı tipte başlıklar kullanılarak hedeflenen tüm alanlar taranarak uygulanır. Başarılı ve etkin tedavi sonucu için uygun tarama oldukça önemlidir.

Lazer Epilasyon nasıl bir tedavidir?

Lazer cihazları, üretim amacına göre farklı dalga boylarında ışık üreten cihazlardır. Lazer epilasyonda, farklı dalga boylarında üretilen ışık, kıl köklerine etki etmektedir. Kıl kökünün gelişimi 3 farklı fazdan oluşur. Vücutta kıl kökleri bu gelişim fazlarını farklı dönemlerde yaşar. Lazer ışınları özellikle büyüme fazındaki kıl kökleri üzerinde etkili olmaktadır. Kıl köküne ulaşan lazer ışını, kıl kökünde bulunan renk maddesi tarafından emilir. Işık enerjisi ısı enerjisine dönüşür ve oluşan bu ısı da kıl kökünü tahrip ederek yeni kıl uzamasına engel olur. Böylece büyüme fazındaki kıllar yok edilmiş olur.  

Kullanılan Lazer Sistemleri Nelerdir?

Lazer epilasyon tedavilerinde farklı lazer sistemleri kullanılmaktadır. Bunlar arasında dalga boyları farklı olan Alexandrite, Diod ve Nd-Yag sistemler, en sık kullanılan sistemlerdir. Son dönemlerde diğer cihazlardan farkını gösteren ve FDA onayı olan Fiber Optik Ütüleme Lazer Epilasyon Adela 810++ yeni teknolojisiyle kullanıcılarına farkını hissettiriyor. Daha kısa sürede, acısız ve  hızlı sonucu veren cihaz olarak kendini kanıtlamıştır. Bildiğiniz üzere tüm cihazlarda FDA onayı var denmektedir. Ancak bunlar genellikle gerçek dışıdır. Verilen linklere tıkladığınızda verilen cihazlarla satılan cihazlar arasında isim benzerliği dışında bir benzerlik yoktur. Ya da içinde kullanılan teknolojiye verilmiştir. Önemli olan şirket adına ve cihaza verilen FDA’ dır. Cihazımıza ve teknolojimize verilen FDA mevcuttur.

Adela 810++ cihazında FDA ve CE belgesi mevcuttur. Standartlara uygun olduğunu deklare eder.
Alman teknolojisi ile almanyada üretilmiştir.

Hastada lazer sistemi seçimi neye göre yapılmaktadır?

Cihaz seçimi yani lazer sistemi seçimi, her hastada farklı olan, cilt rengi, kıl tipi ve kıl kökü rengine göre seçilmelidir. Bu kriterler lazer ışınlarının kıl köküne uyguladığı tedaviyi etkilediği için, söz konusu kriterlere uygun lazer sistemi ile tedavi yapılmalı. Çünkü Alexandrite, Diyot ve Nd:Yag lazerlerin etkinlik alanalrı farklıdır. Bu nedenle tedavi öncesi mutlaka kişinin muayenesi yapılarak cilt rengi, kıl kökü rengi ve kalınlığı belirlenmelidir.

Lazer Epilasyon tedavisi güvenilir bir yöntem midir?

Lazer epilasyon tedavisinde lazer ışığının hedefi kıl kökündeki renk maddesidir. Bu nedenle çevrede bulunan deri ve yumuşak dokulara zarar vermeden kıl köküne ulaşır. Kıl köküne ulaşan lazer ışını, kıl kökünde bulunan renk maddesi tarafından emilir. Işık enerjisi ısı enerjisine dönüşür ve oluşan bu ısı da kıl kökünü tahrip eder. Bu sayede kalıcı olarak kıl kökü yok edilir. Dolayısı ile daha derin doku ve organlara ulaşması ve zarar vermesi söz konusu değildir.

Lazer Epilasyon bir tedavi şekli midir?

Lazer epilasyon, son yıllarda gelişen teknoloji ile hasta açısından daha konforlu bir hale gelmiş bir yöntem olsa da tıbbi bir işlemdir. Bu nedenle de işlemden önce mutlaka lazer epilasyon konusunda uzmanlaşmış bir doktor tarafından uygulama talep edilen alan muayene edilmeli ve işlem muayeneyi gerçekleştiren doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir.   Aksi durumlarda yanlış, yoğun ya da yetersiz yapılan tedavilerde, hastada ciddi reaksiyonlar görülebilir. Bu reaksiyonlar, cilt yanığı   ve iz şeklinde olabilir.  Bunun yanı sıra yetersiz yapılan işlemlerde başarı gecikir ve seans süreleri uzar.  Bu durumda hastaya zaman kaybettirir.

Lazer Epilasyon ağrılı bir işlem midir?

Lazer epilasyon tedavisi uygulanan bölge, kullanılan sistem ve kişinin ağrı eşiği dediğimiz ağrıya duyarlılık düzeyiyle değişmekle birlikte, artık gelinen son teknoloji sayesinde oldukça konforlu bir hale gelmiştir. Özellikle kullanılan soğutma sistemleri sayesinde bölgede soğuk anestezisi etkisi sağlanarak ağrısız işlem yapılabilmektedir.

Lazer Epilasyonda Bütün Kıllara Tedavi Uygulanabilir mi ?

Cilt tipi, kıl rengi ve yapısı uygun olan, istenmeyen kılların olduğu her bölgeye lazer epilasyon  uygulanabilmektedir. 

 

Kadın hastalarda ağırlıklı olarak üst dudak, çene bölgesi, kol, koltuk, bacak ve bikini bölgesine Tedavi uygulanır.

Erkek hastalarda ise,  sırt, omuzlar, göğüs üstü,  sakal,  alın ve kaş üstleri en sık uygulanan bölgeler arasındadır.Ayrıca bacak bölgeside olabilir.

Son yıllarda gelişen lazer teknolojileri sayesinde tüm cilt tipleri için lazer tedavisi  uygulanabilmektedir.  Fakat halen en başarılı sonuçlar, açık renk ten renklerinde ve koyu renkli kıl köklerinde elde edilmektedir.  Bu nedenle kıl köklerinin renk hücreleri bu tedavi için önemlidir.  Bu  sebeple lazer epilasyon, beyaz kıllarda etkili değildir.  Aynı şekilde sarı ve kızıl kıllarda da  tedavi etkinliği nispeten azalmaktadır.
Yukarıda  anlatılan durumlardan ötürü doktor tarafından muayene bu tedavi için çok önemlidir. Mutlaka kıl köküne uygun cihaz seçilmelidir.

Lazer Epilasyon tedavisi için kaç seans gereklidir?

Lazer epilasyon tedavisinde seans sayısı, uygulama alanına,  cilt  rengine ve kıl kökü rengine,  kalınlığına göre farklılıklar göstermektedir. Ortalama olarak  6-8 seans bu  tedavi  için genellikle yeterli olmaktadır. Seans periyodu ise anotomik bölgeye göre değişmekle birlikte 4-6 haftadır.

Hangi yaş gruplarına uygulanır?

İstenmeyen tüyler ırksal özelliklerimiz nedeni ile hem erkeklerde hem de kadınlarda oldukça sık görülmektedir. Bu sebepten dolayı  lazer epilasyon  tedavisi,  hem kadınlarda hem de erkeklerde çok sık talep edilen bir tedavidir. 

Lazer epilasyon, bayan hastalarda adet düzeni ve pubertal gelişim araştırıldıktan sonra her yaşta uygulanabilir.

Lazer Epilasyonun sakıncalı olduğu durumlar nelerdir?

Hamilelikte lazer ışınlarının zararlı olup olmadığına dair kesin bir kanıt yoktur.

Bu nedenle lazer epilasyon tedavisi en azından gebeliğin ilk aylarında tercih edilmez.

Ayrıca tüm işlemlerde için olduğu gibi kanser hastalarına da tedavi ve takip sürecinde lazer epilasyon yapılmaz.

Güneşlenme ile veya solaryuma bağlı bronzlaşma sonrası lazer epilasyon yapılmaz ya da tedavi dozları bronz tene uygun şekilde ayarlanarak uygulanabilir.

Bu tedavi kılları yok etmede kalıcı bir yöntem midir? Kıllarda geri dönüş yaşanabilir mi?

Bu tedavi ile kıllar, kıl kökü tahribatı ile kalıcı olarak yok edilirler. Ancak altta hormonal bir tetikleyici veya kıllanma da artışa neden olabilen ilaç kullanımı gibi tetikleyici nedenler söz konusu ise tedavi de başarısızlık söz konusu olabilir.

Bikini bölgesi ve koltuk altı gibi hassas bölgelere uygulanması sağlık açısından uygun mudur?

Lazer epilasyon tedavisi ile ilgili bilinen en yanlış bilgi ve kanılardan biridir. Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarda, lazer epilasyon amacıyla için üretilen ve kullanılan lazer sistemlerinin, herhangi bir fonksiyona olumsuz  bir etkisi yoktur. Bu konuda yani olumsuz bir etkiye sebep olduğuna dair  bir veri ortaya konmamıştır.

Bu tedavi sonrasında leke oluşumuna ve güneşe karşı hassasiyette artış mı olur?

Bu tedavide kıl kökünün renk maddesi kadar cilt rengi de önemlidir. Bölge deri rengi güneşe maruziyetle bronzlaşmış ise deri renginin normal rengini alması tedavi devamı için gereklidir. Bronz deriye tedavi uygulanmaz ve ya tedavi dozları ona göre ayarlanır. Ancak yapılan lazer tedavisi kişiyi güneşe ve leke oluşumuna daha duyarlı hale getirmez. Ancak tedavi sürecinde tüm cilt tedavilerinde olduğu gibi güneşten koruyucular hastaya özellikle güneşe maruz kalan alanlara kullandırılmalıdır.

Yazın tedaviye devam edebilir miyiz?

Tedavi bölgesi brozlaşmadığı ve güneşten koruyucular kullanıldığı sürece tedaviye devam edilebilir.

Lazer epilasyonun sakıncaları nelerdir?

Lazer epilasyon tedavisi bir hekim kontrolünde yapıldığı zaman tedaviye bağlı yanık, renk açılması ve koyulaşması gibi problemler oldukça az görülmektedir.  Ayrıca doktorunuz bu alanda uzman birisi ise bu tip problemlerle karşılaşılsa bile tedavisini de kolayca yapabilmektedir.

Sonuç olarak, lazer epilasyon bu alanda uzman bir hekim tarafından ya da onun gözetiminde uygulanması durumunda herhangi bir problem yaşanmadan uygulanan, etkin ve kalıcı bir tedavi şeklidir. Ayrıca kişiye sosyal yaşantıda hijyen ve kozmetik açıdan oldukça konfor sağlayan bir yöntemdir.

Lazer Epilasyonda Güvenlik ve Tercih

Lazer epilasyon merkezi ararken doğru merkezleri tercih etmek çok önemlidir. İşlem satın alırken öncelik etkili şekilde istenmeyen tüylerden kurtulmak olsa da en üstte tutulması gereken unsur güvenlik ve güvenirlirlik olmalıdır. Lazer epilasyon işlemi alanında uzman, deneyimli ve özel olarak eğitilmiş uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Lazer epilasyon işlemi birinci sınıf lazer epilasyon cihazlarını kullanan merkezlerde tercih edilmelidir. Sağlık ve güvenlik açısından kalitesiz lazerler kullanan ve çok düşük fiyatlara müşteri çekmeye çalışan yerlerde yaptırılmamalıdır. Uygunsuz durumlarla karşılaşmamak için hastane ve polikliniklerde işlem alınmalı, ucuz fiyat ve bitirme garantisi verilen yerler hem zaman kaybı,hem para kaybı hem de sağlığı riske soktukları için tercih edilmemelidir.

Adela 810++ ile Acısız Lazer

Mitra Lazer Klinik estetik alanda lazer epilasyonda dünyada en önde gelen lazerlerinden FDA onaylı Fiber Optik Adela 810++ lazeri kullanmaktadır. Adela 810++ lazer epilasyon teknolojisinin son ürünüdür.

Bu yenilikçi sistemde 3 adet önemli özellik vardır;
Adela 810++ diğer lazerlere göre çok daha hızlı tedavi süreci sunmaktadır.
Soğutuculu uç kısmı sayesinde tedavi süreci neredeyse acısızdır.
Adela 810++ ile bronzlaşmış ciltlerde de lazer epilasyon uygulaması güvenli bir şekilde yapılabilir.

Lazer İle Vajina Daraltma

Ameliyatsız Vajina Daraltma

Sık doğum yapan, doğumları zor geçen kişilerde veya ilerleyen yaşa bağlı olarak kas yapısında zayıflamalar olur. Buna nedenlerle vajinada genişleme meydana gelir. Bu durum çok ciddi cinsel problemleri de beraberinde getirmektedir.

Lazerle vajina daraltma nedir?

Lazerle vajina daraltma, lazer teknolojisini kullanarak, esnekliğini kaybederek genişleyen vajinanın destek dokusunun yeniden canlandırılarak sıkılaştırılması işlemidir.

Lazer, tüm vajinanın altta bulunan destek dokusunun yeniden güçlenmesini, vajinanın daralmasını, küçülmesini ve sıkılaşmasını sağlamaktadır. Doğum sonrasında vajina bölgesindeki kaslar çalıştırılmadığından vajinanın destek dokusu zamanla gevşer. Vajina, doğum öncesindeki yapısına geri dönemez. Bu da kadınların cinsel ilişki esnasında keyif almamasına,  orgazm-boşalma sorunlarına ve cinsel hayatında bozulmalara yol açabilmektedir.

Bu gevşeme ilerleyen yaşlarda idrar kaçırmaya kadar giden birçok ciddi soruna davetiye çıkarabilmektedir. Vajina daraltma işleminde bu sorunların ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Vajina daraltma işleminin faydaları nedir?

 • Cinsel yaşam belirgin bir şekilde değişir, daralma nedeniyle ilişkiden daha fazla zevk ve haz alınır.
 • Vajinadan ses gelme sıkıntısı ortadan kalkar.
 • Vajina akıntısı azalır.
 • Vajinal enfeksiyon ve mantar olma vakaları azalır.
 • Cinsel birliktelikten kaçma son bulur, kişinin kendine güveni artar, rahatlar.
 • Rahatlıkla dar pantolon, tayt ve bikini giyilebilir.

Ne zaman yaptırmak gerekir?

Herhangi bir zamanda veya doğumdan 6-9 ay sonra yapılabilir.

Vajinal daraltma nasıl yapılır?

 • Anestezi yapılmasına gerek olmamasına rağmen işlem sırasında hafif bir yanma hissi olabileceğinden lokal anestezi yapılabilir.
 • Kesi, parça çıkartma ve dikiş atma işlemi yoktur.
 • İşlem 20-30 dakika sürer. Bu işlem bir ay sonra istenilen sonucu elde edebilmek için tekrarlanır.
 • Hasta aynı gün içerisinde tedavi edilir.
 • Operasyon sonrası ilk 2-3 gün hafif kızarıklık ve ağrı olabilir. 
 • Yaklaşık 20 gün sonra cinsel yaşam yeniden başlar. Bu işlemin yapıldığı kişilerin büyük çoğunluğunda, cinsel hayatlarında düzelme yaratacak kadar sıkılık oluşmuştur.

Lazer Biofeedback

Kadınlarda vajinal genişleme genital bölgede, doğum ya da pelvik taban (aşk kasları) kaslarının gevşemesine bağlı olarak ortaya çıkan bir sıkıntıdır. Genişleme ve sarkmalar nedeniyle oluşan ve cinsellikten zevk alamama, cinsel isteksizlik, boşalma-orgazm sorunlarına neden olan vajinal genişleme biofeedback cihazı ve lazer uygulamaları ile tedavi edilmektedir.

Kadınlarda genital bölgenin genişlemesinin neden olduğu cinsel isteksizlik ve haz alamama sorununu gidermek için genital estetik uygulamalarına cinsel terapi seansları eklenir. Cinsel terapilerde, çiftlere güzel ilişki sanatı öğretilmektedir.

Bu uygulamaları öğrenmek ve uygulamak ilerleyen yaşlarda idrar kaçırma, sarkma problemlerini de engellemektedir.